preh024.jpg

I. časť - Preddavky na daň r0, r1, suma

Riadok 0 ► uvádza sa úhrn zúčtovaných a vyplatených príjmov zo závislej činnosti za príslušný kalendárny mesiac, ktoré zamestnávateľ zamestnancom vyplatil v peňažnej aj v nepeňažnej forme (do tohto riadku sa neuvádzajú príjmy zo závislej činnosti, z ktorých sa daň vyberá zrážkou podľa § 43 zákona).
Riadok 1 ► dátum ► uvádza sa dátum výplaty príjmov zo závislej činnosti za príslušný (vykazovaný) kalendárny mesiac.
Napríklad, ak sa vykonáva výplata alebo pripísanie alebo poukázanie týchto príjmov zamestnancom k dobru za mesiac február dňa 10. marca roku 2015, uvedie sa v prehľade za mesiac február dátum 10. 03. 2015.
Ak sa vykonáva výplata alebo pripísanie alebo poukázanie príjmov zamestnancom k dobru vo viacerých výplatných termínoch, uvedie sa dátum posledného výplatného termínu za príslušné obdobie. - neuvádza sa dátum poskytnutia preddavku na príjem zo závislej činnosti (záloha) v termíne dohodnutom v pracovnej zmluve alebo v kolektívnej zmluve (§ 130 ods. 3 Zákonníka práce).
► suma ► uvádza sa - úhrn zrazených preddavkov na daň (bez vplyvu daňového bonusu), ktoré zamestnávateľ zrazil za príslušný kalendárny mesiac zo zúčtovaných a skutočne vyplatených príjmov zo závislej činnosti (vrátane príjmov zo sociálneho fondu) v peňažnej a v nepeňažnej forme,
- úhrn zrazených preddavkov na daň z príjmov zo závislej činnosti, ak takéto príjmy zamestnávateľ doplatil zamestnancovi za predchádzajúce kalendárne mesiace bežného zdaňovacieho obdobia alebo za predchádzajúce zdaňovacie obdobia v príslušnom kalendárnom mesiaci (napr. doplatky za mesiac november 2014, vyplatené po 31. januári roku 2015),
- oprava už zrazených preddavkov na daň, ktoré sa týkajú bežného zdaňovacieho obdobia,
neuvádza sa - úhrn súm nedoplatkov dane za predchádzajúce zdaňovacie obdobia, ktoré zamestnávateľ zrazil a neodviedol správcovi dane, o ktorý zvýšil odvod preddavkov na daň v príslušnom kalendárnom mesiaci. Tieto nedoplatky dane boli vyčíslené v časti I hlásenia o vyúčtovaní dane (riadok 10) pri výpočte splnenia odvodovej povinnosti zamestnávateľa voči správcovi dane za predchádzajúce zdaňovacie obdobia,
- úhrnná suma, o ktorú boli naviac odvedené preddavky na daň a daň (preplatok dane) za predchádzajúce zdaňovacie obdobia, o ktorú bol znížený odvod preddavkov za príslušný kalendárny mesiac. Tieto preplatky dane už boli vyčíslené v časti I hlásenia o vyúčtovaní dane (riadok 9) pri výpočte splnenia odvodovej povinnosti zamestnávateľa voči správcovi dane za predchádzajúce zdaňovacie obdobia,
- suma vyčísleného preddavku na daň z príjmov zo závislej činnosti, ktorá sa v skutočnosti nevyplatila,
- oprava zrazených preddavkov na daň, resp. dane u zamestnanca, ktoré sa týkajú príjmov vyplatených v predchádzajúcich zdaňovacích obdobiach podľa § 40 zákona. Tieto opravy vykonané u jednotlivých zamestnancoch sa uvedú v riadku 3,
- nedoplatky, ktoré predpísal pri kontrole správca dane, vyrubený sankčný úrok, správne delikty a pod.

I. časť - Preddavky na daň - r2, r3, r4

Riadok 2 ► uvádza sa suma zrazených daňových nedoplatkov (+) a vrátených daňových preplatkov (-) z ročného zúčtovania preddavkov na daň (bez vplyvu daňového bonusu a zamestnaneckej prémie) za predchádzajúce zdaňovacie obdobie, o ktoré bol zvýšený (znížený) odvod preddavkov na daň za príslušný kalendárny mesiac.
Ak je úhrn daňových nedoplatkov vyšší ako úhrn daňových preplatkov, uvádza sa znamienko +.
Ak je úhrn daňových preplatkov vyšší ako úhrn daňových nedoplatkov, uvádza sa znamienko -.
O vrátený rozdiel (preplatok) z ročného zúčtovania sa zníži odvod preddavkov na daň najneskôr do konca kalendárneho roka, v ktorom sa ročné zúčtovanie vykonalo, avšak len do výšky sumy uvedenej v riadku 1, upravenej (zvýšenej) o nedoplatky z ročného zúčtovania (riadok 2), resp. o kladný rozdiel súm v riadku 3.
Ak nie je možné znížiť odvod preddavkov na daň o preplatok z ročného zúčtovania, ktorý bol zamestnancovi vyplatený, zamestnávateľ požiada o jeho vrátenie správcu dane (daňový úrad) podľa § 40 ods. 8 zákona.
Správcom dane vrátený preplatok na dani z vykonaného ročného zúčtovania sa v prehľade neuvádza.
Riadok 3 ► uvádza sa rozdiel súm zrazených daňových nedoplatkov (+) a vrátených daňových preplatkov (-) zistených u zamestnanca za predchádzajúce zdaňovacie obdobia.
Ak je úhrn daňových nedoplatkov vyšší ako úhrn daňových preplatkov, uvádza sa znamienko +.
Ak je úhrn daňových preplatkov vyšší ako úhrn daňových nedoplatkov, uvádza sa znamienko -.
Ide o prípadné opravy už zrazených alebo vybratých a odvedených preddavkov na daň.
Oprava sa uvedie v jednotlivých mesiacoch príslušného zdaňovacieho obdobia, v ktorých bola skutočne vykonaná (napr. oprava chybne vykonaného ročného zúčtovania v kalendárnom roku 2014 sa vykoná v kalendárnom roku 2015).
Riadok 4 ► uvádza sa úhrn riadkov 1 až 3.

I. časť - Preddavky na daň - r5


Riadok 5 ► uvádza sa - úhrnná suma priznaného a vyplateného daňového bonusu za príslušný kalendárny mesiac všetkým oprávneným zamestnancom,
- úhrnná suma priznaného a vyplateného daňového bonusu, ktorú si zamestnanec uplatnil dodatočne pri ročnom zúčtovaní za predchádzajúce zdaňovacie obdobie,
- úhrnná suma opráv v prípade priznania a vyplatenia vyššej alebo nižšej sumy daňového bonusu v predchádzajúcich zdaňovacích obdobiach, resp. v bežnom zdaňovacom období.
Suma daňového bonusu sa uvádza najviac do výšky sumy uvedenej v riadku 4.
Ak úhrnná suma vyplateného daňového bonusu v riadku 5 je vyššia ako suma uvedená v riadku 4, tento rozdiel zamestnávateľ vyplatí z vlastných prostriedkov.
V tomto prípade zamestnávateľ môže znižovať sumu odvodu preddavkov na daň (dane) v nasledujúcich mesiacoch alebo požiada správcu dane (daňový úrad) o poukázanie sumy vo výške takto vypočítaného rozdielu ( § 35 ods. 7 zákona) vyplnením žiadosti v III. časti prehľadu.
Žiadosť o poukázanie sumy rozdielu daňového bonusu vypĺňa zamestnávateľ po skončení kalendárneho štvrťroka za príslušné vykazované kalendárne mesiace tohto štvrťroka (v prehľade za mesiace január a február nemôže zamestnávateľ žiadať o poukázanie sumy rozdielu daňového bonusu, ale zamestnávateľ môže žiadať o poukázanie sumy rozdielu daňového bonusu za mesiace január až marec - I. štvrťrok - v prehľade za mesiac marec).
Ak zamestnávateľ nepožiada správcu dane o sumu rozdielu daňového bonusu, potom tak môže urobiť podaním opravného prehľadu za vykazované kalendárne mesiace príslušného štvrťroka a dodatočne požiadať o túto sumu rozdielu daňového bonusu.

I. časť - Preddavky na daň - r6, r7, r8


Riadok 6 ► uvádza sa úhrnná suma priznanej a vyplatenej zamestnaneckej prémie, o ktorú zamestnávateľ znižuje (zvyšuje) sumu odvodu preddavkov na daň vrátane vykonaných opráv.
Suma zamestnaneckej prémie sa uvádza najviac do výšky sumy uvedenej v riadku 4, zníženej o riadok 5.
Ak úhrnná suma vyplatenej zamestnaneckej prémie a vybranej zamestnaneckej prémie v riadku 6 je vyššia ako suma uvedená v riadku 4 znížená o riadok 5, túto sumu rozdielu zamestnaneckej prémie zamestnávateľ vyplatí z vlastných prostriedkov.
V tomto prípade zamestnávateľ môže znižovať sumu odvodu preddavkov na daň (dane) v nasledujúcich mesiacoch alebo požiada správcu dane o poukázanie sumy vo výške takto vypočítaného rozdielu vyplnením žiadosti v IV. časti prehľadu.
Žiadosť o poukázanie sumy rozdielu zamestnaneckej prémie vypĺňa zamestnávateľ po skončení kalendárneho štvrťroka za príslušné vykazované kalendárne mesiace tohto štvrťroka.
V prípade, ak zamestnávateľ nepožiada správcu dane o sumu rozdielu zamestnaneckej prémie, potom tak môže urobiť podaním opravného prehľadu za vykazované kalendárne mesiace príslušného štvrťroka a dodatočne požiadať o túto sumu rozdielu zamestnaneckej prémie.
Riadok 7 ► uvádza sa odvodová povinnosť preddavkov na daň zamestnávateľa, znížená resp. zvýšená o daňový bonus a zamestnaneckú prémiu.
Riadok 8 ► uvádza sa skutočný dátum odvodu preddavkov na daň v príslušnom kalendárnom mesiaci. Ak sa vykonali odvody vo viacerých termínoch, uvedie sa dátum posledného odvodu za príslušný kalendárny mesiac.
► suma ► uvádza sa skutočne odvedená suma preddavkov na daň za príslušný kalendárny mesiac.

II. časť - Rekapitulácia - rA, rB, rC


Riadok A ► uvádza sa úhrnná (celková) suma daňového bonusu pre oprávnených zamestnancov, vyplatená z úhrnnej sumy preddavkov na daň (dane) a z vlastných prostriedkov zamestnávateľa.
Riadok B ► uvádza sa úhrnná suma daňového bonusu pre oprávnených zamestnancov, vyplatená z úhrnu zrazených preddavkov na daň (dane).
Riadok C ► uvádza sa úhrnná suma daňového bonusu pre oprávnených zamestnancov, vyplatená z vlastných prostriedkov zamestnávateľa v prípade, ak úhrnná suma preddavkov na daň (dane) zrazená všetkým zamestnancom je nižšia, ako úhrnná suma daňového bonusu pre oprávnených zamestnancov.
Zamestnávateľ podľa § 35 ods. 7 zákona vzniknutý rozdiel vyplatí zamestnancom zo svojich prostriedkov.

II. časť - Rekapitulácia - rD, rE, rF


Riadok D ► uvádza sa úhrnná (celková) suma zamestnaneckej prémie oprávneným zamestnancom z úhrnnej sumy preddavkov na daň (dane) a z vlastných prostriedkov zamestnávateľa.
Riadok E ► uvádza sa úhrnná suma zamestnaneckej prémie, vyplatená z úhrnu zrazených preddavkov na daň (dane).
Riadok F ► uvádza sa úhrnná suma zamestnaneckej prémie, vyplatená z vlastných prostriedkov zamestnávateľa, o ktorú si nemohol zamestnávateľ znížiť odvod preddavkov na daň (dane) za príslušný kalendárny mesiac.

III. a IV. časť – Žiadosti


Žiadosť o poukázanie sumy rozdielu daňového bonusu – vyplní sa podľa predtlače.
Číselné údaje sa zarovnávajú vpravo.
Zamestnávateľ žiada o poukázanie sumy rozdielu daňového bonusu v mesačných prehľadoch predkladaných za marec, jún, september a december (podrobne v poučení k riadku 5 prvej časti prehľadu).

Žiadosť o poukázanie sumy rozdielu zamestnaneckej prémie – vyplní sa podľa predtlače.
Číselné údaje sa zarovnávajú vpravo.
Zamestnávateľ žiada o poukázanie sumy rozdielu zamestnaneckej prémie v mesačných prehľadoch predkladaných za marec, jún, september a december (podrobne v poučení k riadku 6 prvej časti prehľadu).

III. a IV. časť – Žiadosti

Od 1. februára 2014 sa musia úhrady a inkasá uskutočňovať v súlade s technickými požiadavkami ustanovenými v Nariadení Európskeho parlamentu a rady (EÚ) č. 260/2012 (článok 6).
Na základe prechodného ustanovenia (článok 16) tohto nariadenia môžu členské štáty umožniť poskytovateľom platobných služieb poskytovať do 1. februára 2016 služby konverzie pre vnútroštátne platobné transakcie, čo používateľom umožní používať základné číslo účtu a kód banky.
Zamestnávateľovi, ktorý si svoj podnikateľský účet zriadi po uvedenom termíne a ktorému poskytovateľ platobných služieb - banka - oznámi číslo účtu len vo formáte IBAN (International Bank Account Number)* pozostávajúcom z 24 znakov oznamujeme, že pri identifikácii a vypĺňaní základného čísla účtu a kódu banky v tlačive postupuje nasledovne:

a) prvé dva znaky sú alfabetické znaky, ktoré tvoria kód krajiny,
b) tretí znak a štvrtý znak sú dve kontrolné číslice zistené podľa osobitného kontrolného systému,
c) piaty znak až ôsmy znak je numerický identifikačný kód banky,
d) deviaty znak až štrnásty znak je predčíslie účtu, ktoré obsahuje najviac šesť číslic (ak predčíslie účtu má menej ako šesť číslic, chýbajúce číslice sa dopĺňajú nulami na prvých miestach zľava)
e) pätnásty znak až dvadsiaty štvrtý znak je základné číslo účtu, ktoré obsahuje najviac desať číslic (ak základné číslo účtu má menej ako desať číslic, chýbajúce číslice sa dopĺňajú nulami na prvých miestach zľava).

Pri vypĺňaní čísla účtu v prehľade do okienok určených pre číslo účtu sa vpíšu číslice podľa písmen d) a e). Kód banky sa vypíše podľa písmena c).

____________________________________________
* OPATRENIE Národnej banky Slovenska z 1. decembra 2009, ktorým sa ustanovuje štruktúra bankového spojenia, štruktúra medzinárodného bankového čísla účtu a podrobnosti o vydávaní prevodníka identifikačných kódov, Vestník NBS – opatrenie NBS č. 8/2009